Ocena
3.84
Ocena
3.81
Ocena
3.77
 
Czy wiesz, że...
Spośród 150 zarejestrowanych firm kuriersko-pocztowych największą rolę odgrywa tylko 15 przedsiębiorstw, które generują ponad 96 proc. obrotów polskiego rynku.
 
Newsletter

Przesyłki kurierskie za pobraniem – jak to się robi?

Dodano: piątek, 20 sierpień 2010 o 11:24  

Przesyłki kurierskie za pobraniem – jak to się robi?

Często kupując coś w Internecie mamy możliwość zapłaty u kuriera, przy odbiorze paczki. Jest to dość wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Zamieszczamy tu kilka cennych porad dla tych, którzy taką przesyłkę chcą wysłać.

Najważniejsze informacje z całej porady

• Najniższą opłatę za pobranie, w dodatku nie uzależnioną od jego kwoty, pobiera POCZTEX.
• Jeśli zależy nam na szybkim zwrocie pieniędzy, polecamy usługi Kolportera: Pobranie Express i Pobranie Extra Express.
• Najwyższą maksymalną kwotę pobrania, aż 100.000 zł, akceptuje TNT.

Na czym to polega?

Przesyłka za pobraniem, często oznaczana skrótem COD (cash on delivery), jest to doręczenie przesyłki do odbiorcy wraz z pobraniem należności za towar znajdujący się w paczce. Nie mylmy tego z usługą przeniesienia kosztów przesyłki na odbiorcę. Za przesyłkę musi zapłacić nadawca, natomiast za towar płaci kurierowi odbiorca. Następnie firma kurierska przekazuje kwotę pobrania nadawcy. Za taką usługę trzeba jednak dopłacić.

Jak to zrobić?

Aby zamówić usługę pobrania gotówki należy wpisać kwotę na liście przewozowym, w polu „pobranie”. Często firmy kurierskie zastrzegają, że usługa ta łączy się z obowiązkowym ubezpieczeniem przesyłki. Pobranie zwracane jest na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym na adres nadawcy.

Opłaty i limity

Firmy kurierskie pobierają dodatkowe opłaty za usługę pobrania, często uzależniając ich wysokość od kwoty pobrania. Trzeba się liczyć również z dodatkowymi kosztami ubezpieczenia. Trzeba też pamiętać, że każda firma kurierska ustala pewną maksymalną kwotę pobrania. Informacje te zestawione są w tabeli.
Firma Opłata (zwrot przelewem) Opłata (zwrot przekazem pocztowym) Ubezpieczenie Maksymalna kwota pobrania Czas oczekiwania na przelew
DHL 6,50 zł + 1% wartości pobrania 6,50 zł + 1% wartości pobrania obowiązkowe 11.000 zł 5 dni roboczych od dnia doręczenia
TNT 12,00 zł   obowiązkowe 100.000 zł 7 dni roboczych
Opek 5,00 zł + 1% kwoty pobrania   obowiązkowe 2.500 zł 14 dni
Kolporter Express
Pobranie Standard 10,00 zł +0,5% wartości

Pobranie Express 20,00 zł +0,5% wartości

Pobranie Extra Express 30,00 zł +0,5% wartości
  obowiązkowe 10.000 zł lub 20.000 zł w zależności od usługi
Pobranie Standard -
7 dni

Pobranie Express – 3 dni

Pobranie Extra Express – przelew w dniu dostarczenia
 
Siódemka 9 zł netto za każdy rozpoczęty 1.000 zł kwoty pobrania 23 zł netto + 4 zł netto za każde rozpoczęte 100 zł powyżej 1.000 zł obowiązkowe 11.000 zł 10 dni roboczych od dnia doręczenia
POCZTEX 3,00 zł 6,00 zł nieobowiązkowe 10.000 zł 10 dni roboczych od dnia doręczenia

Firmy UPS i DPD udostępniają usługę pobrania jedynie klientom posiadającym z nimi umowę. Jednak korzystając z usług operatorów wirtualnych, współpracujących z tymi firmami mamy możliwość korzystać z ich usług pobrania. Cena usługi uzależniona jest od operatora wirtualnego, jakiego wybierzemy.

Dodatkowe warunki

Wysyłając paczkę za pobraniem powinniśmy również zwrócić uwagę na dodatkowe warunki stawiane przez kurierów. Zdarza się, że przy dużej kwocie pobrania firmy wymagają odbioru w punktach obsługi klienta czy terminalach. Tak robi Siódemka przy kwotach przekraczających 6.000 zł i DHL przy pobraniach ponad 5.500 zł. Kolporter Express umożliwia zmianę wartości pobrania po nadaniu przesyłki i pobiera za to opłatę 16,39 zł.

Kiedy wrócą pieniądze?

Jeśli bardzo zależy nam na szybkim odzyskaniu pieniędzy, najlepiej skorzystać z usług oferowanych przez Kolporter Express. Usługa Pobranie Extra Express gwarantuje przelew na konto już w dniu dostawy, jeżeli dostawa została ona do godziny 14. W usłudze Pobranie Express przelew na konto zostanie wysłany w ciągu 3 dni roboczych od dnia dostawy. W przypadku standardowych usług innych przewoźników terminy zwrotu pobrań wahają się między 5 a 14 dniami. Najdłużej na przelew każe czekać Opek, bo aż 2 tygodnie.

Marta Piotrowiak
Alarado.pl
Drukuj
|