Ocena
3.84
Ocena
3.81
Ocena
3.77
 
Czy wiesz, że...
GLS zapewnia promienne uśmiechy wynikające nie tylko z faktu otrzymania paczki. W ramach współpracy z pewną firmą stomatologiczną kurierzy regularnie dostarczali Polakom sztuczne szczęki. Również kurierzy DPD mają swój wkład w utrzymanie higieny jamy ustnej. W związku z akcją producenta past do zębów przez trzy miesiące firma dbała o sprawny transport aż ośmiu całkowicie wyposażonych gabinetów dentystycznych.
 
Newsletter

Przesyłka konduktorska - krok po kroku

Dodano: poniedziałek, 30 sierpień 2010 o 15:56  

Najważniejsze informacje z całej porady:

  • Przesyłka konduktorska z nadaniem i odbiorem osobistym kosztuje 25 zł.

  • Zarówno nadanie jak i odbiór przez pracownika kolei to dodatkowy koszt 10 zł.

  • Przesyłka nie może ważyć więcej niż 10 kg i mieć większych wymiarów niż 20 x 40 x 50cm.

  • Przy nadaniu należy mieć przy sobie odliczoną kwotę pieniędzy.

  • Stacja docelowa musi leżeć na trasie pociągu, w którym nadaje się przesyłkę.

     

Na czym to polega?

Przesyłka konduktorska to usługa świadczona w obrębie sieci PKP, w pociągach oznaczonych w rozkładzie jazdy literą „K”. Paczki są przyjmowane i wydawane w pociągach, w miejscu oznaczonym tabliczką „Przesyłki konduktorskie”. Jest to oficjalna usługa świadczona przez spółki PKP Intercity oraz PKP SA.

 

Jakich rzeczy nie można przesyłać?

Nie wszystko nadaje się do przewozu za pomocą przesyłki konduktorskiej. Oprócz towarów całkowicie wykluczonych z przewozu przez prawo, pocztą konduktorską nie prześlesz między innymi: pieniędzy, papierów wartościowych i rzeczy szczególnie cennych, przedmiotów mających wartość naukową lub artystyczną oraz żywych zwierząt. Dodatkowym ograniczeniem jest to, że wartość przesyłki nie może przekroczyć 1000 zł.

 

Przygotowanie przesyłki

Aby nasza przesyłka bez problemu zniosła podróż pociągiem, musi być przede wszystkim odpowiednio opakowana. Zasady pakowania nie odbiegają od standardów – są takie same, jak przy wszystkich innych przesyłkach. Zawartość musi być odpowiednio chroniona, tak aby nie ucierpiała w transporcie. Należy pamiętać, że paczka nie może ważyć więcej niż 10 kg i przekraczać wymiarów 20 x 40 x 50cm. Jeżeli jest to rulon, wymiary nie mogą być większe niż 150 x 20cm.

Większa lub cięższa paczka może być przyjęta jedynie w przypadku, kiedy w pociągu nie ma zbyt wielu innych przesyłek. Jej maksymalna waga nie może jednak przekroczyć 20 kg. Kiedy już zapakujemy naszą przesyłkę, należy ją oznaczyć imieniem i nazwiskiem lub nazwą firmy oraz adresem i telefonem nadawcy oraz odbiorcy. Musimy szczególnie pamiętać o wpisaniu stacji nadania i odbioru. Na przesyłce powinno się również znaleźć określenie jej zawartości oraz, jeśli to konieczne, odpowiednie oznaczenia („ostrożnie”, „góra” itp.). Z tak przygotowaną przesyłką możemy udać się na dworzec.


Nadanie przesyłki konduktorskiej

Z odpowiednio zaadresowaną przesyłką musimy udać się na dworzec i poczekać na przyjazd pociągu, który zawiezie ją do odbiorcy. Ważne jest to, że stacja docelowa musi znajdować się na trasie pociągu, w którym nadajemy przesyłkę. Przesyłka konduktorska nie posiada opcji „przesiadki” paczek. Jeśli sami nie możemy nadać przesyłki możemy zlecić to w punkcie przyjęcia przesyłek konduktorskich za dodatkową opłatą 10 zł. Jeśli mamy zamiar zrobić to osobiście, to po przyjeździe pociągu udajemy się do wagonu oznaczonego tablicą „Przesyłki konduktorskie”. Tam nadajemy paczkę u kierownika pociągu i uiszczamy opłatę w wysokości 25 zł. Warto mieć odliczoną kwotę, bo jeśli pracownik kolei nie będzie mógł wydać reszty, ma prawo odmówić przyjęcia naszej przesyłki. Po zapłaceniu nasza przesyłka wyruszy do adresata.

 

Odbiór

Należy dokładnie porozumieć się z odbiorcą i poinformować go, jakim pociągiem jedzie jego przesyłka. Może on osobiście udać się na stację docelową lub zlecić (również telefonicznie) odbiór paczki przez pracownika punktu stacjonarnego przesyłek konduktorskich. Ta opcja, tak jak w przypadku nadania, będzie kosztować dodatkowe 10 zł. Odbiór może zlecić zarówno nadawca jak i odbiorca. Pamiętajmy, że takie stacjonarne punkty przyjęcia znajdują się tylko na dużych dworcach kolejowych.

 

Wady i zalety

Największą wadą przesyłki konduktorskiej są duże ograniczenia wagi i wymiarów paczki. Pociągi nie docierają do mniejszych miejscowości, a ponadto odbiór osobisty jest dużo mniej wygodny niż doręczenie w systemie „od drzwi do drzwi”. Jeśli jednak komuś zależy na stosunkowo szybkiej przesyłce za niewielką opłatą to taka przesyłka może być najlepszym rozwiązaniem. Jest to dobra alternatywa dla innych przesyłek ze względu na czas doręczenia. Firmy kurierskie rzadko oferują dostarczenie przesyłki tego samego dnia, a jeśli to robią, to żądają za taką usługę wysokich opłat. Pociągiem przesyłka może dotrzeć do adresata już w kilka godzin od nadania.Marta Piotrowiak
Alarado.pl


Drukuj
|