Ocena
3.84
Ocena
3.81
Ocena
3.77
 
Czy wiesz, że...
Wśród niecodziennych zleceń realizowanych przez DHL znajduje się transport 100 krów. Na szczęście waga każdej z nich wynosiła tylko 8,5 kilograma. Zwierzęta zostały wykonane z włókna szklanego, a ich zadaniem było udekorowanie Lizbony w trakcie Parady Krów w 2006 roku.
 
Newsletter

Czym lepiej przewozić meble - kurierem czy firmą do przeprowadzek?

Dodano: piątek, 17 grudzień 2010 o 15:50  
Poniższe zestawienie przybliża wady i zalety obu wariantów.

1.    Umowa

Firma przeprowadzkowa:

Jeśli zależy nam na umowie pisemnej (stanowiącej podstawę ewentualnego odszkodowania lub wyegzekwowania zwrotu części kosztów), to w wypadku firm przeprowadzkowych musimy jej zażądać, bo zwykle współpraca taka opiera się na ustnych uzgodnieniach.

Firma kurierska:

Zamawiając internetowo bądź telefonicznie, sporządzamy list przewozowy.

W obydwu sytuacjach nie należy naginać danych dotyczących np. wagi paczki, bo może to zostać zweryfikowane.

2.    Termin usługi

Firma przeprowadzkowa:

Wybór firmy przeprowadzkowej (zwłaszcza małej), może oznaczać pewne ograniczenia, jeśli chodzi o czas dostarczenia naszych mebli, np. nie dostarczy mebli w sobotę bądź firma odmówi transportu w interesującym nas terminie, bo będzie już miała inne zlecenie na daną godzinę; w efekcie to nie firma dopasowuje się do nas, ale my do firmy.

Firma kurierska:

Z kurierem umawiamy się na konkretną godzinę. Większość firm kurierskich daje możliwość śledzenia przesyłki w Internecie, a taki monitoring pozwala na określenie, kiedy mniej więcej paczka do nas dotrze. Zdarza się jednak, że przesyłka z jakiegoś powodu jest opóźniona.

3.    Opakowanie

Firma przeprowadzkowa:

Ma często w wachlarzu usług możliwość kompleksowej opieki nad przewożonym towarem, włącznie z fachowym opakowaniem (dysponuje paletami, odpowiednimi kartonami, foliami, kocami, styropianami, wieszakami w dowolnej ilości). Wybierając tę formę mamy pewność, że nasze meble będą odpowiednio zabezpieczone na czas transportu.

Firma kurierska:

Zlecając transport mebli, o właściwe opakowanie musimy zadbać sami, co może przysporzyć dodatkowych problemów. Gdzie szukać opakowań kartonowych na przesyłkę?

4.    Magazynowanie

Firma przeprowadzkowa:

Duże firmy oferujące przeprowadzki mają wśród swoich usług magazynowanie, zwykle za dodatkową opłatą. Mamy jednak pewność, że meble będą przechowane przez ustalony czas w odpowiednich warunkach.

Firma kurierska:

Decydując się na transport mebli firmą kurierską musimy się liczyć z tym, że czas pobytu przesyłki w magazynie będzie ograniczony.

5.    Bezpieczeństwo

Firma przeprowadzkowa:

Jeżeli meble są dużej wartości, np. są to antyki, to zależy nam z pewnością na bezpieczeństwie mienia. Umowa z dużą firmą przeprowadzkową standardowo zawiera ubezpieczenie transportu na okoliczność powstania wszelkich ewentualnych szkód powstałych podczas przeprowadzki – również drobnych uszkodzeń, takich jak chociażby zarysowanie ściany klatki schodowej, co mogłoby nas narazić na niepotrzebne kłopoty z administracją budynku. Niektóre firmy nie pokryją kosztów uszkodzeń, jeżeli sam pakowałeś swoje rzeczy, chyba, że szkoda została wyrządzona z wyłącznej winy firmy przeprowadzkowej.

Firma kurierska:

Nie jest w tym wypadku tak elastyczna – może odmówić transportu antyków, nie zapewnia ubezpieczenia, a jedynie możliwość późniejszej reklamacji. Meble przesyłamy na własną odpowiedzialność, dlatego jeśli już zaryzykujemy i zamówimy kuriera warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie i opakowanie.

6.    Odprawa celna

Firma przeprowadzkowa:

Zwykle nie załatwi spraw związanych z opłatami celnymi.

Firma kurierska:

Oferuje przy przesyłkach za granicę obsługę w zakresie należności celnych.

7.    Dostarczenie przesyłki

Firma przeprowadzkowa:

Zatrudnia najczęściej 2,3-osobową grupę fachowców, którzy sami podźwigną nasze meble. Ale nie spodziewajmy się, że tragarze wniosą nam ulubioną kanapę na 5 piętro budynku bez windy. Chyba, że dysponujemy zasobnym portfelem i zażyczymy sobie obsługi door to door (od drzwi do drzwi), wtedy możemy liczyć na kompleksową pomoc za odpowiednio wysoką opłatą.

Firma kurierska:

Zapakowanie i rozpakowanie należy do naszych obowiązków, dodatkowo prawdopodobnie będziemy musieli pomóc kurierowi w przeniesieniu mebli do mieszkania. Ponieważ jest to jedna osoba, może odmówić przeniesienia ciężkiej szafy czy komody.

8.    Usługi dodatkowe

Firma przeprowadzkowa:

Jeżeli wybraliśmy kompleksową usługę przeprowadzkową, jej przydatnym elementem jest możliwość pozbycia się zużytych mebli i innych sprzętów domowych. Bardzo rzadko zamawiana, bo kosztowna i wymagająca dużego zaufania do firmy, jest umowa usługi przeprowadzki bez dozoru klienta. Powierza się wówczas klucze do mieszkania i wszystko, łącznie z rozlokowaniem mebli w mieszkaniu, zostanie wykonane przez firmę.

9.    Cena

Firma przeprowadzkowa:

Wybór firmy do przeprowadzek może okazać się kosztowny, kompleksowa usługa to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (!). Cena, jaką zapłacimy zlecając transport mebli, uzależniona jest od wielu czynników, takich jak odległość, czas wykonania usługi, liczba zatrudnionych fachowców, ubezpieczenie przesyłki...

Firma kurierska:

Może okazać się, że za przewóz tych samych mebli zapłacimy kilka razy mniej wybierając firmę kurierską.

Dorota Bucha
Alarado.plDrukuj
|